PARMAK ARASI MANTAR TEDAVİSİ

PARMAK ARASI MANTAR TEDAVİSİ

Eğer şeker hastalığınız varsa ya da parmak arası terlik kullanıyorsanız  bu hastalığa yakalanma riskiniz daha fazladır.
Ayakta mantar enfeksiyonu nasıl gelişir?
Ayaktaki mantar enfeksiyonu bulaşıcıdır ve çıplak ayakla durulan yerlerde kolaylıkla bulaşır. Bununla beraber ayakta mantar enfeksiyonu gelişmesine neden olan kesin faktörler bilinmemektedir. Islak ayaklar, sıkı ve hava almayan ayakkabılar, çoraplar, yüzme, banyo alma ve egzersiz sonrasında ayakların kurulanmaması ayakta mantar enfeksiyonunun gelişmesine neden olur.
Ayakta mantar enfeksiyonu nasıl görünür?
Ayaktaki mantar enfeksiyonu herkeste aynı şekilde görülmez. Bazı kişilerde ayak parmak araları (özellikle son 4 ve 5 parmak arası) soyulur, kabuklanır ve pullanır. Aynı zamanda kızarıklık, pullanma ve hatta kuruluk ayak tabanında da olabilir. Bu enfeksiyon ayakta yanma ve kaşıntıya da neden olabilir. Daha az kişide yoğun kaşıntılı su kabarcıklarından oluşan küçük alanlar gelişebilir. Bu değişiklikler egzema ve sedef ile karışır.
Ayakta mantar enfeksiyonu
Ayak tırnaklarında da mantar enfeksiyonu gelişebilir ve tedavisi güçtür. Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonu tırnakta kepeklenme, kalınlaşma ve tırnağın bir kısmının ortadan kalkmasına neden olabilir. Bu tip değişiklikler sedef, travma ve yaşlılığa bağlı olarak da oluşabilir.
Ayak tırnağında mantar enfeksiyonu
Ayaktaki bütün cilt döküntüleri mantara bağlı olarak gelişmediğinden, ayaktaki her döküntü için mantar ilacı kullanılması döküntünün kötüleşmesine neden olabilir. Bu durumda bir Dermatoloji uzmanına başvurunuz. Doktorunuz size doğru tanıyı koyarak, doğru tedaviyi verecektir. Tedavi edilmeyen mantar enfeksiyonunda ayakta su kabarcıkları ve çatlamalar meydana gelir ve ikincil olarak bakteri enfeksiyonu gelişebilir.
Ayaktaki mantar enfeksiyonuna nasıl tedavi konur?
Dermatoloji uzmanınız cildinizi dikkatlice muayene eder. Ayağınızdaki kepeklerden örnek alarak mikroskop altında mantar arar veya bu materyali mantar üretmek için mantar kültürüne gönderir.
Ayaktaki mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?
Mantar için ada çayı, defne yaprağı çok, çok iyi kaynatılarak elde edilen sıvı kaşıntı için çok faydalıdır. Kaşıntıyı kesmek için demirhindi denilen bir hint eriği vardır. (kurutulmuş erik) Bunu kaynatıp içerseniz karaciğerleri temizleyerek kaşıntıyı önlemiş olur içten önlemiş olur. Mantar için  deniz kadayıfı, defne yaprağı ve ada çayını karıştırın ve iyice bastırarak  civarına sürersek o tahriş olmuş kaşıntıyı %90 civarında geçirmiş olursunuz.
Ayakta mantar enfeksiyonundan korunmanın yolları nelerdir?
Ayaktaki mantar enfeksiyonundan korunmak için aşağıdaki kurallara uyunuz:
* Ayaklarınızı her gün yıkayınız.
* Banyo sonrasında ayaklarınızı iyi kurulayınız
* Özellikle yaz aylarında sıkı ayakkabılar giymekten kaçınınız. Sandalet gibi ayakkabıların giyilmesi en uygundur.
* Teri emecek tarzda pamuklu çoraplar giyin ve çoraplarınızı her gün gerekirse daha sık değiştirin.
* Antifungal içeren pudraları ayağınıza sürün ve ayakkabılarınızın içine dökün.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !